nedjelja, 18. prosinca 2011.

Božićni Koncert

22. prosinca će se održati koncetrt povdom Božića u crkvi Sv. Josipa. Nastupati će ženska klapa Senjkinje. One su poznate po pravoj primorskoj klapskoj pjesmi, te su redoviti sudionici raznih klapskih smotri. To ukazuje na njihovu kvalitetu. Tako će se moći dokazati i u Karlobagu. Organizatori su Općina Katlobag i TZO Karlobag.
Početak je u 19 sati, dođite i uživajte u svečanom dočeku Božića.

utorak, 22. studenoga 2011.

Ima nešto još vrijednije

Nevjerojatno, nije da sam se pretrgao u pisanju, a već preko 4000 posjeta. Ovdje se radi o jednom malom gradu i njegovim događanjima. Za nekoga tko tu ne živi, taj blog ne znači puno. Ima puno zanimljivijih i pametnijih stvari.
No ovaj blog uspjeva održati veliki broj posjeta. Na tome zahvaljujem. No ovaj post služi isključivo kao reklama za moj drugi blog kojega smatram puno značajnim. Riječ je o blogu "Socijologija na Djelu". Premda je mnogo važniji, jer se bavi svjetskim problemima ili nekad samo Hrvatskim. Proučava razna pitanja sa kojima su vezani ljudi. Zato bih želio da nađete taj blog i upoznate se sa nekim problemima. Uživajte!

utorak, 11. listopada 2011.

50-i post posvećen Karlobagu

Svoj 50-i post nemam kome posvetiti nego Karlobagu. Prije dvije godine sam imao potrebu da pomognem barem malo našem gradu. Karlobag je uistinu lijep a ne samo lijep, on ima dušu on zrači mirom, pravim ozračijem i dobrotom. Grad to ste vi Karlobažani, vi time odišete i bez vas Karlobag ne bi bio tako dobar. Sada u ovo vrijeme sam počeo sa pisanjem još jednog bloga, Socijologija na Djelu i nije baš napredan kao ovaj, makar bi nekako želio obratno, jer taj blog hoće svima pomoć,ne samo Karlobagu. Ovo nije kraj bloga biti će još dugo vremena tema o kojima ću pisati, sretno svima.

nedjelja, 9. listopada 2011.

Bura se počela u Karlobagu zagrijavati

U petak je u Lici pao prvi snijeg, u Gospiću 1 cm., u Zavižanu 8 cm., dok je na Karlobagu puhala bura. Sa burom su otišli i oni naj ekstremniji kupači. Karlobag je opet usamljen.

Likovna radionica stigla na Jesen u Lici

Početkom kolovoza, ove godine, u Karlobagu je se održavala likovna radionica kroz 9. međunarodni likovni simpozij u organizaciji Udruge „Otvoreni atelier“ iz Zagreba. Udruga na području Karlobaga djeluje već desetak godina, a osnovali su je akademski slikar Sergije Mihić (koji je svojim porijeklom  vezan za Karlobag) i njegova supruga Marina.
Na poziv i u organizaciji Ličko- senjske županije, udruga je održala likovnu radionicu  u ličkoj metropoli Gospiću. Tako se, već uspješna, ljetna priča održala 1. i 2. listopada na gospodarskoj i kulturno-turističkoj manifestaciji „Jesen u Lici“.
U pomoć, na sudjelovanje i suradnju Mihići su pozvali afirmirane umjetnike sa zavidnim pedagoškim iskustvom da im se pridruže likovnoj radionici. Iste one umjetnike koji su sudjelovali na ovogodišnjem 9. Međunarodnom simpoziju: akad. slikar Ivan Špehar i  akad. slikarica Maja Arčanin , mr.art Zlata Tomljenović, dipl.ing. arhitekture Ivica Kiš. Umjetnici su se rado odazvali pozivu te svojim dolaskom i radom obogatili rad radionice.
Program radionice bio je podijeljen u četiri grupe koju je vodio svaki od umjetnika: grupa trodimenzionalno oblikovanje-izrada zmaja koju su vodili Maja Arčanin i Ivan Šepehar, grupa izrada fotografije pomoću camere obscure koju je vodio Ivica Kiš, grupa rad u kolažu koju je vodila Zlata Tomljenović te grupa rad s gipsom koju je vodio Sergije Mihić. Naime i radionice su bile slične kao i na simpoziju, osim što je Sergije umjesto mozaika radio odljeve u gipsu. Na radionici je sudjelovalo oko 60-ak djece, odnosno učenika koji pohađaju  OŠ dr. Jure Turića u Gospiću.
Od izuzetnog je značenja bila stručna pomoć karlobaške učiteljice Verice Jelinić koja je već niz godina član udruge. Osim što posjeduje poseban interes za likovnu kulturu, aktivno je uključena i u sve ostale projekte udruge. Na poziv  Marine i Sergija  u rad su se uključili i studenti Učiteljskog fakulteta u Gospiću; Dino Jelinić, Želja Starčević, Tamara Lujić, Marija Paušić i Danijel Čorić koji su u interakciji i radu s djecom, ali umjetnicima imali mogućnost steći praktično iskustvo za buduće zvanje.
 Radionicu je, u sklopu cjelokupnog programa manifestacije, otvorio ministar zdravstva i socijalne skrbi dr. Darko Milinović zajedno s gradonačelnikom grada Gospića, gospodinom Milanom Kolićem, ličko-senjskim županom gospodinom Milanom Jurkovićem kao i s ostalim suradnicima i djelatnicima grada i županije. Ministar je pogledao sve radove koju se djeca napravila, a potom pohvalio radionicu, rad umjetnika, rad djece kao i samu udrugu. Umjetnici su mu ukratko objasnili tehnike kojima se radilo te je i sam imao priliku probati i vidjeti na koji princip radi kamera za tehniku camera obscura umjetnika Ivice Kiša. Na posljetku se slikao s djecom i prisutnima te naglasio kako se nada da se vide i dogodine.
Nakon manifestacije radovi napravljeni tijekom dvodnevne radionice „sele“ se  na izložbu u prostorije OŠ dr. Jure Turić. Nakon izvjesnog vremena izložba se skida, a potom će djeca, koja su sudjelovala, uzeti svoje radove kao uspomenu na likovnu radionicu održanu na „Jesen u Lici“ 2011. godine. Isto tako Razvoja agencija Ličko-senjske županije LIRA predložila je da se od nekih fotografija proizašlih iz tehnike camera obscurom naprave razglednice grada Gospića, što je razveselilo kako voditelja grupe Ivicu Kiša, tako i Sergija i Marinu. Veselila  su se i djeca jer će fotografije koje su oni snimali biti motiv razglednice.
„Cilj ovog projekta na prvom mjestu je poticanje i razvijanje likovnih i drugih kreativnim mogućnosti djece, a zatim podizanje i razvijanje svijesti mlađeg naraštaja o potrebi i važnosti uvažavanje i očuvanja kulture i kulturne baštine s naglaskom na vaš odnosno dječji angažman.“ naglasio je Sergije ističući također kako su ove likovne radionice bitne i zbog razmjene znanja i iskustva koja se mogu steći kroz interakciju umjetnika, djece i drugih stručnjaka raznih profila i raznih kulturnih sredina.
Marina je također naglasila važnost očuvanja i njegovanja kulture, osobito u Karlobagu i Ličko-senjskoj županiji,ali i u cijeloj državi te da upravo ovom udrugom i ovim radionicama to nastoje osvijestiti. „ Ovim putem zahvalila bi se umjetnicima i svim sudionicima na ovoj radionici, ali isto tako zahvalila bih svim sponzorima, donatorima i našim prijateljima na svim oblicima  pomoći koje pružaju kako bi udruga uspješno provodila svoje projekte.„ Nadalje ističe: „Udruga okuplja zainteresirane pojedince koji specifične značajke kulturne baštine drže vrijednim i žele ih u okviru javnih akcija očuvati i prenijeti budućim naraštajima. Sve više ljudi to prepoznaje i podržava rad udruge, a neki se i sami žele uključiti i rad.“
Udruga „Otvoreni atelijer“ izabrala je i moto, koji rado prezentiraju drugima i koji im služi kao poticaj za rad i osmišljavanje projekata, osobito likovnih radionica. Taj moto je izvadak iz knjige Jadrana Antolovića: „Očuvajmo kulturnu baštinu- vodič za pripremu i provedbu projekta očuvanja kulturnih dobara“ , a glasi: „ Na konferenciji u Firenci 1999. godine kanadska ministrica za kulturnu baštinu  Sheila Copps naglasila je: „ Susretala sam se s mnogim ministrima kulture širom svijeta. I ja razumijem da se u mnogim zemljama pitate: „ Kako si mogu priuštiti ulaganje u kulturu kad ima toliko drugih hitnih potreba?“ Ministri su govorili: „ Sheila, što je sa zdravstvom? Što je sa siromaštvom? Što je s obrazovanjem?“ I vjerujte mi, ja znam da je situacija u Kanadi različita od mnogih zemalja. Ja znam da smo mi sretna zemlja.  Ali dozvolite mi da vam kažem, prije 70 godina Kanada je imala javne kuhinje. Deseci tisuća beskućnika bili su na ulicama. Imali smo strašno siromaštvo. Veliku nezaposlenost. I bilo je to vrijeme, vrijeme velike depresije, kada je kanadska vlada započela ulaganje u kulturu. Kultura je identitet naroda. Kultura je duša naroda. Kultura stvara poslove. Kultura stvara prilike. Kultura stvara nadu. Kultura stvara napredak. Kultura zbližava ljude. … Ono zbog čega su neka društva napredovala, a druga nazadovala bila je kultura. Ono zbog čega su neka društva uspjela kroz milenije bila je kultura.“

Danijel Čorić, kopija teksta sa portala lika online

petak, 9. rujna 2011.

Preko 3000 posjeta

Hrvatska 2.254

Sjedinjene Države 326
Srbija 136
Slovenija 102
Bosna i Hercegovina 64
Njemačka 40
Kanada 20
Makedonija 19
Japan 18
Rusija 17







ponedjeljak, 8. kolovoza 2011.

Likovna kolonija 2011.

Ovih dana trajala je još jedna od izvrsnih okupljanja djece i umjetnika, od 2. do 5. kolovoza, a 6. kolovoza je bila izložba radova. Ove godine glavni organizator akademski slikar Sergije Mihić bio je zadovoljan sa brojem djece kojih je bilo jako puno.  Zadovoljni su bili i roditelji koji su rado pripomogli oko svega. Tu su još bili akadimski slikar Ivan Špehar, akademska slikarica Maja Ačanin, mr.art. Zlata Tomljenović, dipl. ing. arhitekture Ivica Kiš. Važno je spomenuti učiteljicu Vericu Jelinić koja je uvelike pomogla za ovogodišnju koloniju. Treba spomenuti novinara Radio Zagreba Tomislava Radića koji već više godina prati rad udruge. 
Djeca su mogla izabrati između izrade motiva masline sa kolažom, izrade trodimenzinalnih zmajeva, izrade crno bijelih fotografija  s camerom opscurom, i izrade mozaika. Svaki mladi umjetnik, a tome se sigurno i ne čudite napravio je baš onakav rad kakvog si je on zamislio, samo zato što im je to bilo zabavno. Da smo im dali neke teške knjige bez slika, i poslije toga ispitivali, nebi smo dobili dobre rezultate, a razlog je taj što je to dosadno bar za djecu. A iz ove atmosfere kakva je bila u likovnoj radionici dobili smo zadivljujuće rezultate. Djeca su sama pokazivala roditeljima što su radili i kako su radili, objašnjavali su sve što je trbalo učiniti i zašto. To je funkcioniralo baš onako kako bi svaka škola trebala biti, no u ovo vrijeme ona to još nije. Za to moramo pohvaliti profesore budućnosti, naše već spomenute umjetnike.  










nedjelja, 31. srpnja 2011.

Karlobag- Noć Ličko-senjske županije

U petak je održana svečanost pod nazivom Noć Ličko-senjske županije. Kao što je već rečeno došli su KUD-ovi iz drugih mjesta, no tu je bio i novosnovani karlobaški KUD. Svi su prikazali svoju staru tradiciju vezanu za to područje. Nakon nastupa sve je još zabavio glazbeni sastav Narodni dar. Placa je bila puna i rasplesana.





petak, 29. srpnja 2011.

Noć Ličko-senjske županije

Danas 29. srpnja se održava manifestacija ”Noć Ličko-senjske županije”, na staroj baškoj placi od 21.oo sat. Organizatori manifestacije su Turistička zajednica i Općina Karlobag.
Tijekom večeri nastup KUD-ova iz Ličkog Osika, Perušića i Karlobaga. KUD-u “Sveti Karlo” iz Karlobaga ovo će biti prvi javni nastup. Svoje štandove i proizvode predstaviti će Općina Perušić i Udruga za očuvanje tradicijskih zanata “Gačanka” pod vodstvom gospođe Dragice Rogić.
Nakon nastupa KUD-ova za ugodnu atmosferu punu pjesme i plesa do dugo u noć pobrinuti će se Narodni dar iz Gacke doline.

srijeda, 27. srpnja 2011.

Odredite sami koji je portal bolji

Slobodna lika za Novalju piše članak:


I ministar turizma Bajs došao odati priznanje Novalji
17.07.2011 22:59:08 Novalju je danas posjetio ministar turizma Damir Bajs. U uredu gradonačelnika ministra je primio gradonačelnik Novalje Ivan Dabo sa suradnicima. Teme posjeta bile su aktualna turistička sezona, turistički planovi razvoja Novalje, rezultati za prvih šest mjeseci turističke sezone i dr.

Gradonačelnik Dabo upoznao je ministra sa većim turističkim projektima na kojima gradska uprava Novalje trenutno radi. To su u prvom redu Vrtovi lunjskih maslina, Novaljska šumica i nautička luka. Projekt Vrtovi lunjskih maslina kandidiran je za pretpristupne fondove EU, te je prošao prvu fazu u prihvaćanju projekta.

''Novalja je turistička destinacija koja je trenutno poznata po plaži Zrće. Međutim, mi nudimo cijelu paletu turističke ponude našim turistima. Od arheološke i kulturne do gastronomske i sportske. Evo, projektom Novaljska šumica imamo želju u potpunosti preurediti i oplemeniti prostor gradske plaže i pojasa uz nju te je učiniti oazom za obiteljskog gosta'' rekao je Dabo te zatražio ministrovu potporu u projektima turističke infrastrukture na kojima Novalja radi.

Ministar Bajs je zahvalio na gradonačelniku na pozivu. U svom govoru naglasio je važnost turizma za cijelokupno nacionalno gospodarstvo.

''Naše ministarstvo prepoznalo je svjetske trendove u turizmu, te smo se i mi tome prilagodili. Bredniranje, naprimjer, ima veliku važnost na međunarodnom turističkom tržištu. Stoga ministarsrvo podupire turističke projekte kojima naša odredišta postaju prepoznatljiva. Zrće je jedno od takvih svjetskih odredišta'' rekao je ministar Bajs te izrazio svoju potporu i drugim novaljskim turističkim projektima.

Tijekom svojeg posjeta Novalji ministar je posjetio Gradski muzej, preuređeni stari novaljski dućan koji je pretvoren u svojevrsni muzej, novouređene trgove Ložu i Baziliku te Turističku zajednicu.

Nakon toga organiziran je posjet Zrću. Ministar je posjetio sve klubove na Zrću te je na kraju u clubu Papaya održao press konferenciju za medije.

Uz ministra Bajsa, u delegaciji su još bili i Željko Lenart, državni tajnik u ministarstvu turizma, Tomislav Vukovac, ravnatelj Uprave za infrastrukturu i turističku resursnu osnovu, Danijela Petričević-Golojuh, tajnica Ministarstva, Zdenka Šutak, tajnica Kabineta ministra te Željka Sruk, djelatnica Samostalnog odjela za odnose s javnošću u ministarstvu turizma.

A sada da vidimo što kaže lika online za tu temu:


Ide li Zrće u pravom smjeru?
Kako li to lijepo zvuči – raj na kugli zemaljskoj, uživanje za svakoga, opuštenost i zadovoljstvo bez granica. Ne, nije to opis propalog Rimskog carstva, nego način na koji se promovira turističko središte pored Novalje, odnosno prekrasna prirodna plaža Zrće. Poseban pečat toj turističkoj destinaciji dao je nedavno i ministar turizma svojim kratkotrajnim posjetom. I pohvalio se da je broj noćenja u Novalji u lipnju porastao u odnosu na prošlu godinu. Igrom slučaja tih sam dana bio u prolazu tom turističkom destinacijom i čuo sasvim drugačiju priču.

Ugostitelji se žale na slab promet i osim pekara koji zarađuju na trokut-pizzama posjetitelji sa Zrća nisu baš neki zahvalni gosti. Moglo bi se reći – veliki promet, a mala zarada za sve osim za vlasnike tamošnjih klubova. No, koliko oni zarađuju, Novaljcima nije poznato, jer nisu registrirani u Novalji, odnosno ne plaćaju porez lokalnoj zajednici!? Nadalje, u razgovoru s mještanima čuo sam žalopojke kako gosti često odlaze ne plaćajući smještaj, oštećuju apartmane, a za turističke izlete brodom, restoranske izlaske ili posjete drugim kulturno-zabavnim sadržajima nisu nimalo zainteresirani. Nije ni čudno, jer ti tzv. turisti su osobe koje čitave godine žive istim načinom života. Vrhunac im je izlazak po noćnim klubovima i barovima, spavanje tijekom prijepodneva i popodnevno pripremanje za noćno tulumarenje. Stoga je konstatacija o turističkom ‘bumu’ ili pozitivnom turističkom efektu Zrća vrlo upitna. Usporedbe radi, pitam se kako Austrija ima veći prihod samo od ljetnog turizma nego Hrvatska? A nema razularenih središta ili kako volimo reći – novih Ibiza, koje sve više reklamiramo i nudimo od Hvara do Umaga. No, naši susjedi, zamislite, na svojih nekoliko jezera u odnosu na našu prekrasnu obalu nude obiteljski i elitni turizam, jedrenje i veslanje, planinarenje ili inspirativne šetnje.

Na taj način nemaju, između ostalog, problema sa silnim otpadom, kojeg je Novalja prepuna, jer komunalni radnici jednostavno ne mogu sve počistiti. Tamošnji turisti ne samo da teroriziraju nemoralom i neekološkim ponašanjem nego i cjelonoćnim urlanjem i pravljenjem buke u mirnoj Novalji. Zanimljivo je da ništa od toga lokalne turističke radnike ne interesira. Ili možda stvarno nisu ni čuli za, recimo, aktualni zakon o zaštiti od buke. O drogi i pijanstvu da i ne govorim.

Što se tiče mog ponovnog dolaska u Novalju, dobro ću o tome razmisliti. Nažalost, na isti su način reagirali i svi ostali u mom društvu (k tome nisu baš neki konzervativci), što potvrđuje pitanje – ide li uistinu novaljski turizam u pravom smjeru?

A sada kad se usporede članci, a dobro znamo što je Novalja, kome bi ste dali pohvalu? Još malo uspoređujte portale.

ponedjeljak, 18. srpnja 2011.

Program karlobaškog kulturnog ljeta

Karlobaško ljeto 2011 ( U organizaciji Tzo Karlobag i Općine Karlobag) Donosimo Vam program karlobaškog ljeta: 16.srpnja 2011. (subota, 21.00) – stara baška placa Duo Maxime – zabavni program, domaći i strani hitovi, rock&roll, latino glazba 21.srpnja 2011. (četvrtak, 21.00) Crkva Sv. Josipa -popularna klasična glazba – Duo corde 23.srpnja 2011. (subota, 21.00) – stara baška placa Klapa Senjkinje Caffe bar “Carlitos” od 22:30 h -modna revija 27.srpnja 2011. (srijeda, 21.00) Crkva Sv.Josipa -solistički gitaristički recital Tvrtko Sarić 29.srpnja (petak 21.00) stara baška placa NOĆ LIČKO SENJSKE ŽUPANIJE – nastupi kud-ova iz Karlobaga, Gospića, Ličkog Osika i Lovinca -kulturno-umjetnički program NARODNI DAR – najpopularniji sastav narodne glazbe 3. kolovoza 2011 (srijeda, 21.00) stara baška placa -ljetni karneval VIS Levant 5. kolovoza 2011. (petak, 21.00) baška riva -stare baške igre – vaterpolo i plivanje VIS Levant animacijski program 6. kolovoza (subota, 21.00) stara baška placa -zimmer frei – komedija RI TEATAR 9.kolovoza 2011. (utorak 19.30) stara baška placa -šareni svijet – zabavni program za djecu -predstava za djecu – Gusarska igra – Face paiting 10.kolovoza 2011. (srijeda, 21.00) stara baška placa -ribarska fešta VIS Levant 13.kolovoza 2011. (subota, 21.00) stara baška placa WESTASTE – country, pop i rock, sedamdesete i osamdeseta 15.kolovoza ( ponedjeljak) LUKOVO ŠUGARJE-BARIĆ DRAGA-proslava Velike Gospe KARLOBAG – DUO MAXIME 20.kolovoza (subota, 21.00) stara baška placa SAMBA ISPOD VOLTE – klasični brazilski hitovi koji navode na ples i zabavu 27.kolovoza 2011. (subota 21.00) završetak karlobaškog ljeta DUO MAXIME

četvrtak, 14. srpnja 2011.

Karlobag prepun turista

Karlobag je inače poznat kao lijepo turističko mjesto. Zadnjih godina, unatoč krizi imao je puno turista. No ove godine, svaki dan sve plaže, a s time i novouređena Travela pune su kupača. Nadležni u Karlobagu bi već sad mogli razmisliti o gradnji još koje veće plaže i parkinga.

nedjelja, 29. svibnja 2011.

Koliko vas je do sad bilo

Hrvatska 1.550
Sjedinjene Države 185
Srbija 85
Slovenija 69
Bosna i Hercegovina 49
Japan 18
Rusija 18
Njemačka 13
Kanada 11
Austrija 9
SVEUKUPNO 2088

nedjelja, 17. travnja 2011.

Uzgoj pastrve u Lukovu Šugarju i Jablancu

U Lukovu Šugarju počeo je kavezni uzgoj pastrve. Radi se o uzgoju kalifornijske pastrve na dva mjesta: Lukovu Šugarju i Jablancu. Ikra je dovezena iz Danske a mlađ je uzkojen u Uni kod Suvaje. Posao je tek krenuo. Ulaganja su velika no ovaj vrijedan projekt trebao bi biti od velike dobiti. Glavni posao je u Zadru, jer je ovo po svemu zadarski projekt u kojem se uzgoj odvija na području Ličko-senjske županije, a prerada u tvornici “Adrija”. “Adrija” je osnovala tvrtku “Jadran riba” i registrirala je u Karlobagu. Nakon puno “papirnatog rada“, izrada i odobravanja studija, dobili smo sve suglasnosti i koncesije od nadležnog ministarstva i Županije u Gospiću. A sad je krenula proizvodnja. Pastrvu već konzerviramo u “Adriji”, naši tehnolozi su osmislili recepte za pastrvu s povrćem, filete u ulju, smrznute i dimljene - kaže Duško Pilja, direktor “Jadran ribe”, koji punih deset godina radi na ideji uzgoja pastrve u Jadranskome moru. Marikultura je sve više isplativija radi zaštite morskih organizama, točnije radi smanjenja njezinog izlova. Kaveznim uzgojem ribe dobitak je uvijek velik te se taj način sve više primjenjuje u svijetu, pa kao što vidimo i kod nas. No ujedno se mora obratitit pozornost na onečišćenost mora. Trebalo bi kadje već taj projekt zaživio ipak posvetiti jedinoj mani kaveznog uzgoja, zagađenosti mora. u Svakom slučaju ovo je jedan od većih projekata te bi trebao dati sve pozitivne učinke samog zanimanja akvakulture.

nedjelja, 6. ožujka 2011.

Vrisak je zauvijek zaboravljen

Disko Vrisak u Karlobagu je preuređen prije tri godine, no nakon dvije sezone pokazalo se da baš i ne zarađuje. Nije uspio privući ljude te je zauvijek ugašen. Sad se preuređuje u apartmane. Na tome bi taj prostor trebao više zarađivati jer turista kao što se pokazalo u prošloj sezoni ima.

Novi izgled kioska

Izgradnjom tržnice stari kiosci su se morali maknuti. Vlasnici su imali dvije solucije. Ili se preseliti u tržnicu, ili obnoviti kioske. Neki su se preselili u tržnicu, a neki postavljaju nove kioske. Još svi stari kiosci nisu maknuti no većina jest. Sa rješavanjem problema kioska, pogled na autobusni kolodvor biti će daleko ljepši.

Travela dobiva prijašnji izgled


Na mjestu zvanom Travela izgrađena je gradska tržnica. To je bilo rješenje oko problema tržnice u Karlobagu. Prije je tržnica bila različito raspoređena. Jedan dio se sastavljao na trgu a dio na Traveli. No kako bi petkom trgovci odlazili ostavljali možda pokoje smeće. Rješenje toga je bila tržnica pod krovom, onakava kakvu mi danas znamo. No ujedno i znamo da je prije travela imala ulaz u more sagrađen od velikih kamenih blokova. Do prije nekog vremena kako se nova tržnica izgradilia u more se nije moglo ući. To je građane pomalo razljutilo. Ipak taj plan je bio na razmatranju no tek do nedavno gradnja ulaza je počela. Ulaz će biti drugačiji nego prije, plaža će biti slična kao prije sa obršenim pločama. Ulaz če biti pješčan. cijeli projekt je dobro osmišljen te dobivamo jednu malu ali najljepšu plažu.

nedjelja, 13. veljače 2011.

Karlobag-grad dobrog odgoja

Živim u Karlobagu od 2. godine. Završio sam tu i osnovnu školu. Sada idem u Gimnaziju u Gospiću i Đački Dom. Pošto imam iskustva kao školarac u Karlobagu i u Gospiću, uviđam veliku razliku u ponašanju mladeži mojega uzrasta. U osnovnoj školi sam gledao na sitnice u ponašanju drugih učenika. Jedva sam čekao da odem u srednju. Mislio sam da ću se tako riješiti problema koje sam tada smatrao problemima. Učitelji su bili ti koji su se doista trudili da od nas stvore vrijedne i poštene ljude. U tome su i uspjeli. Svi smo upisali željene smjerove, ponajviše je to bila gimnazija. Svi smo se manje, više oduprili manama koje dolaze sa srednjoškolskim danima (loše društvo, pušenje, alkohol, opijanje do ranih jutarnjih sati u kafićima...) U Gospiću je svima poznata subota, dan kada se svi iz grada, pa čak i iz okolice dolaze pozabaviti uz alkohol u kafićima do ranih jutarnjih sati. Kada bi uzimali postotak onih koji se drže tog lošeg trenda razočarali bi se rezultatima. Ne znam je li tako bilo i prije, no razočaran sam sa stavom mladih. Zahvalan sam što sam osnovnu školu išao u Karlobagu. Da sam bio u Gospiću možda bih i ja bio od onih kojima je sve to normalno. Takvo stanje nije samo u Gospiću, ono je takvo u većini Hrvatske. U Karlobag dolaze mnogi turisti iz raznih djelova Hrvatske, kako starih tako i mladih. Dosta mladih koji dođu u Karlobag prate taj loš trend. To mi je dokaz da je sustav u Hrvatskoj gadno zakazao. Trebamo odmah nešto učiniti i to hitno. Loše financijsko stanje države je veliki problem, no odgoj i obrazovanje mladih je još veći problem.
Zaključujem da Karlobag ne poznaje loš trend mladih, s toga ga smatram odgojnoobrazovno jednim od boljih mjesta u Hrvatskoj. Takvih mjesta sigurno ima i drugdje, no rijetka su. Šteta što je Karlobag još dosta malen, te nema ni srednje škole, no zasigurno sadrži ogroman potencijal da se pretvori u jedan veći grad, grad poštenja, morala, učenosti i svega dobrog što u današnje vrijema mladima nedostaje.

Proračun općine Karlobag iznsit će 14,2 milijuna kuna

Računa se da će proračun Općine Karlobag za 2011. iznositi 14,2 milijuna kuna. Socijalan je i razvojni. Planira se, da će se djelomično napuniti prodajom općinskog zemljišta u vrijednosti oko četiri milijuna kuna. S novcem iz proračuna, ove godine se planira uređenje nerazvrstanih cesta Pričac-Dolac i Laktinac, te probijanje cesta Kučeljak i Kalvarija.

Proširit će se groblje »Šanac«. Općina planira sagraditi kapelicu u Ledeniku. U proračunu osigurano je i 1,2 miljuna kuna za izradu projektne dokumentacije za nekoliko projekta (dovršetak UP naselje Karlobag, izrada DPU Kalvarija i Kučeljak te projekt šetnice od Tatinje do Crkvenog gaja. Donacije udrugama iznosit će 421 tisuću kuna, a za socijalni program predviđeno je 600 tisuća kuna. Općina će i ove godine subvencijonirati dječji vrtić i prijevoz srednješkolaca prema Gospiću.

Općina Karlobag odlučila je ove godine pomoći privatnicima tako da će im do 1. lipnja cijena najamnine poslovnog prostora 20 posto biti manja. Takvi su planovi vodećih tijela Općine Karlobag. Na kraju godina će mo moći vidjeti jesu li nas i oni iznevjerili.

Ovoliko vas je bilo!

Hrvatska 1.059
Sjedinjene Države 143
Srbija 45
Bosna i Hercegovina 36
Slovenija 35
Rusija 15
Kanada 9
Austrija 7
Švedska 6
Njemačka 5